Çalışma Saatleri 09:00 - 18:00
7/24 Acil Durum Hizmeti
7/24 Acil Durum Servisi

Parazit Tedavisi

Evcil Dostlarınızın Sağlığı İçin Yola Çıktık!

Dış parazit mücadelesi :

Dış parazit mücadelesiGünümüzde geliştirilen etkili ilaçlar sayesinde kedi ve köpeklerde bit, pire, kene gibi dış parazitler artık sorun olmaktan çıkmıştır.

Bit ve pireye karşı 3 ay, keneye karşı 45 gün koruma sağlayan, uzun etkili ilaçlar kedi ve köpeklerde ense derisine damlatılarak kullanılmaktadır.

Bu şekilde kullanılan, 1 ay etkili aynı zamanda bazı iç parazit türlerine karşı etki gösteren preparatlar da mevcuttur.

Yalayarak ilacı temizlememeleri için enseye damlatılmaktadır. Pire tasmaları, tozları, şampuanları vs. gibi ürünler, dış parazit mücadelesinde çok etkili olmadıkları gibi, hayvanın bu ilacı ağız yoluyla almasıyla ciddi zehirlenmeler şekillenebilmektedir.

Uzun etkili damlaların bir avantajı da çevrede beslenemeyen ve yok olan parazitlerden, kedi veya köpeğin, dolayısıyla sizin yaşadığınız mekanların temizlenmesidir.

İç Parazit Mücadelesi :

Kedi ve köpeklerde en çok tenyalar, kurtlar ve askaritler ( Halkalı solucanlar) görülmektedir. Bu parazitler, bağırsaklarda konaklayarak dostunuzun gıdasına ortak olduğu gibi, kanamalara, anemiye, zayıflamaya, bağırsak hastalıklarına, tüy dökülmelerine ve daha bir çok hastalığa neden olurlar.

Tenyalar en çok pire ile sıklıkla kertenkele türü hayvanların yenmesiyle ve dışarıda parazit yumurtasıyla bulaşık gıdaların alınmasıyla bulaşır. Bunlardan en önemlisi insanlara da bulaşarak iç organlarda kistlere neden olan Echinococcus granulosus’dur. Askaritlerin yumurtalarını taşıyıcı hayvanlar saçar, yine insanlar için bulaşıcıdır.

Aynı zamanda enfekte anneler plasenta yoluyla yavrularına geçirmektedir. Tek bir ilaç her bir parazite karşı etkili değildir. Anneden ayrılan yavrulara aşılamalarına başlamadan önce, dışkı muayenesi yapılarak parazit ilaçlamaları yapılmalıdır. Bundan sonra da düzenli olarak parazit ilaçları tekrarlanır.

Kliniğimizde 2 veya 3 ayda bir iç parazit ilaçlanması yapılmaktadır. Buna halk arasında ‘’kist aşısı’’ denir fakat bu bir aşı değildir, uzun etkili de değildir. Parazitin alındıktan sonra enfektif hale geçene kadar bağırsakta geçirdiği süre 2-3 aydır. Dolayısıyla düzenli ilaçlamayla parazitin döngüsü kırılmaktadır.